10. srpna 2020: Přihlašování je stále možné! Limit účastníků je 40 dvojic.


9. srpna 2020: Mapa hotová a zítra jde do tisku! Kontroly jsem vykombinoval, tak jsem zvědavý, co na to řeknete. Pokud byste někdo chtěl objet všech 30 kontrol, bude to zhruba 120 km, tak doufám, že se do toho nikdo pouštět nebude. Tedy kromě mě při rozmisťování lampionů, ale já na to budu mít dva dny :-). A s úklidem mi třeba v neděli někdo pomůžete.

A kde jsou kontroly. Třeba ke stovce budete (nejspíš) přijíždět z kopce, obě osmdesátky mají společné nejen to, že jsou na kopci, a k nejbližší kontrole to není ani kilometr. Zhruba polovina kontrol pak není dále než 10 kilometrů od startu, takže zkrátka by neměl přijít nikdo.

V týdnu se zde objeví předstartovní pokyny a nejpozději 24 hodin před startem tady bude viset i startovní listina. To je prozatím vše a pokud máte dotazy, sem s nimi.


27. července 2020: Máte natrénováno? Já už tedy docela dost. Letošní najíždění Baseta pro mě bylo trochu komplikovanější, protože vždy začínalo a končilo zhruba 15km cestou z/do závodního prostoru a vždy jsem jel jen na pár hodin. Takže jsem za posledních šest týdnů vyrazil dokonce osmkrát, najel přes 500 kilometrů a nastoupal přes 6000 výškových metrů. Výsledkem je dokonce přes 40 míst, kde by mohly být kontroly, takže teď budu chvíli koukat do mapy a seškrtám to na potřebných třicet. Pak už jen tradiční "papírování" a můžeme startovat.

A teď je řada na vás. Ve startovce jsme zatím u čísla 17 s tím, že tam jsou nějaké otazníky. Sice to je nejvíce v basetí historii, ale moje očekávání a předpoklady leží přece jen výše. "Uklidňuje" mne zkušenost ze Žižkova voka, jehož jsem se předminulovou sobotu zúčastnil a na něž se hned pět dvojic přihlásilo den před startem. Ocenil bych přece jen o něco dříve. Děkuji.

Pro neznalé ještě doplním možnost strávit na Basetovi i večer po závodě s možností přespat (ve vlastním stanu či pod širákem) přímo v areálu startu. Jen prosím o nahlášení předem.

Tak se opatrujte a pokud máte dotazy, zeptejte se včas.

PS: Všimli jste si odkazu na mapu v levé liště?


30. června 2020: Tak mám za sebou první letošní orienťák; v sobotu jsme s Oldou vyrazili na Fratiškovou bludičku a pojali jsme to hooodně pohodově, čemuž odpovídá i náš výsledek. Ale o ten nám nešlo. Každopádně Bludičku mohu jen doporučit, terén mi připomíná mé domovské prostředí, tzn. žádné velké kopce, ale pořád je to takové houpání a hodně času jsme strávili v lesích, což bylo vzhledem k počasí příjemné. A poprvé v životě jsem na kole projížděl přes golfové hřiště (legálně, dokonce tam vedla turistická značka). Tak třeba zase za rok.

Ale co dělá Baset? Jednou už byl pořádně v terénu a třetinu kontrol má vymyšlenou. Mezi nimi jsou lesní rozcestí, byl jsem i u vysílače, zaznamenal jsem si zábradlí na mostě i odpočívadlo s výhledem. Takže taková orienťácká klasika. Ještě v tomto týdnu mám v plánu další výjezd a svůj plán kompletního nájezdu do půlky červenci bych měl splnit.

Nemohu zapomenout poděkovat všem, co se již přihlásili a speciálně těm, kteří již zaplatili startovné (a tím sobě ušetřili a mě uklidnili). Zatím je vás deset dvojic a jeden solitér, povětšinou účastníci kategorie Basetí pamětník, ale máme i nové tváře. Abyste neřekli, tak do pátku ještě prodloužím nejvýhodnější startovné, tak neváhejte. A trénujte v sedle i s mapou.


15. června 2020: O víkendu jsem konečně vyrazil do terénu. Sice to nebylo žádné velké najíždění, asi tak čtyři kontroly a minimálně jednu z nich nepoužiju, ale aspoň něco. Nicméně pro vás mám i podstatnější informace. Jak jsem sliboval (a samozřejmě se trochu zpozdil), tak jsem definitivně rozhodl o umístění startu a bude jím ... areál fotbalového hřiště v Záhoří. Vracíme se tedy tam, kde Baset před devíti lety začal a konaly se zde první tři ročníky. A rovnou prozradím i závodní oblast, která bude připomínat druhý ročník, tedy ze Záhoří na jihozápad. Tak mne napadá: víte, kde pramení Úslava? V údolí to samozřejmě není, ale představte si, že to je pod kopcem :-) A protože já mám se vším trochu zpoždění, tak ho můžete mít i vy a šanci na zvýhodněné startovné posouvám do konce června.

Podle mapy a paměti mám kontroly vytipované, tak mi zbývá "jen" je objet. Odhaduji to na tři výjezdy, do poloviny července bych chtěl mít hotovo a pak už jen ladit. Jak už jsem zmiňoval, tak v mezičase si plánuji zajet do Frantovek na Františkovu bludičku, třeba pro nějakou inspiraci, ale hlavně se trochu pobavit a zabloudit si. Tak se mějte a třeba se potkáme v sedle.


18. května 2020: Tři měsíce mlčení. Baset je v karanténě? Sedne letos vůbec na kolo? Nebojte se, vše je v procesu, byť zatím jen v myšlenkovém. Jako tradičně jsem si na květnové svátky naplánoval první najíždění a jako tradičně to nevyšlo. Ale protože: a) se mi přihlásila první dvojice (již téměř před měsícem), b) přišlo první startovné (minulý týden), tak je na čase se probudit z jarního rozjímání a osedlat bicykl, popř. aspoň vzít do ruky mapu. Vzhledem k aktuální situaci a výhledu by Baset měl proběhnout standardním způsobem, ale je nám všem jasné, že během tří měsíců se může vše obrátit naruby. Ale takto přece nebudeme uvažovat a raději budeme trénovat, ne?

V nejbližších týdnech se zde budou objevovat informace z příprav a nejpozději do konce května definitivně potvrdím i místo startu. Pokud byste chtěli trénink proložit závodním adrenalinem, tak seriál závodů Shocart liga, jehož je Baset letos součástí, se o tomto víkendu rozběhl Pojizerským kompasem v Českém ráji a v červnu můžete vyrazit na nějaký závod každou sobotu. Já osobně plánuji Františkovu bludičku, třeba protože jsem ji ještě nejel a zejména jsem v kraji jejího konání ještě nikdy nezabloudil. Tak se mějte a třeba se potkáme v sedle.


15. února 2020: Venkovní počasí spíše než na lyže láká na kolo a navíc je přesně půl roku do startu Zbloudilého baseta. To znamená, že dnešním dnem začínám přijímat přihlášky. Sice jsem ještě definitivně nerozhodl, kde vlastně bude start, ale vzhledem k tomu, že obě varianty jsou od sebe 16 kilometrů, tak to opravdu není podstatné. Tak neváhej a hlaš se!


19. ledna 2020: Do startu více než půl roku a tady už je druhý článek. A důvod je jasný a navíc i viditelný v levé liště. Baset se pro letošní rok totiž stává součástí seriálu cyklorientačních závodů Shocart liga, který se skládá z patnácti závodů, jež se konají od dubna do září po celé republice. V žádném případě to neznamená, že je nějak omezena nebo podmíněna účast, ale pokud se v Shocart lize zaregistrujete, tak se objevíte i jejím v celkovém pořadí. Za sebe mohu říci, že jsem se zúčastnil pěti různých závodů tohoto seriálu a zabloudil jsem na všech :-) A za Baseta si myslím, že on v konkurenci nezbloudí!


6. ledna 2020: Jak se už stává, tak na závěrečné zamyšlení a zhodnocení jsem už nenašel sílu a teď už nemá význam se k tomu vracet. S novým rokem je stejně zajímavější dívat se dopředu a moje myšlenky jsou rozhodně už u následujícího Baseta, který bude přece jen trochu jiný. Tímto chci potvrdit, co jsem říkal už při vyhlašování a to, že Baset se pro letošní rok změní, ale přitom vše podstatné zůstane zachováno. Největší novinkou je otevření Baseta pro veřejnost, k čemuž mě vedou zejména dva důvody. Když jsem Baseta v roce 2011 začal organizovat, tak jsem to nastavil jako akci pro své známé a jejich známé s vyhlídkou, že se vytvoří určitá komunita, která se postupně rozroste k nějakým 50 účastníkům. Jenže jsme se početně zasekli a nepřekročili 30 účastníků a mým cílem je přece jen trochu početnější startovní pole, kde se více odrazí příprava, která je z velké části nezávislá na počtu. A současně se akce už odsunula z okruhu mých známých, což dokumentuje třeba fakt, že z loňských účastníků jsem při prvním ročníku znal jen šest a zúčastnili se ho tři z nich. Takže nějaká vazba na moji osobu je fakt přežitek.

Pro letošní rok tak předpokládám širší startovní pole a z toho vyplývá i rozdělení do obvyklých kategorií, tedy dámy, pánové a mix, a nejspíš i trochu větší závodní prostor. Historičtí účastníci nicméně nepřijdou zkrátka a budou navíc vyhlášeni i samostatně s basetími koeficienty. Další předpokládanou úpravou pravidel bude "okleštičkování" všech kontrol, o němž jsem se zavedením kleštiček stejně uvažoval. Na jednu stranu to znamená nutnost vše objet před a po závodu, což jsem stejně každý rok chtěl vyzkoušet, na druhou stranu to dává větší i jednodušší možnosti umístění na zajímavější místa. Jiné úpravy pravidel nemám v plánu, takže se připravte na šestihodinovku s třiceti kontrolami od 10 do 100 bodů a jedna z nich bude po basetovsku prémiová.

Co potřebujete ještě vědět? Samozřejmě termín a ten se nemění - třetí sobota v srpnu je tentokrát 15., čas ještě upřesním. Co se týče zázemí, tak s největší pravděpodobností se vrátíme tam, kde jsme před devíti lety začali, to znamená o nějakých patnáct kilometrů proti proudu Úslavy do Záhoří. Ale variantu Blovic si ještě nechávám otevřenou. Rozhodnutí padne nejpozději půl roku před startem, tj. 15. února, kdy budou také otevřené registrace. Do té doby trochu vyladím webovky, aby odrazily změny a obsahovaly vše podstatné. To je prozatím vše a když je ten začátek roku, tak vám samozřejmě přeji spoustu šťasných cyklokilometrů a věřím, že v srpnu se sejdeme na startu.